Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

História

Vznik tvrdošínskych Dravcov
Vznik futbalového mužstva Dravcov je spojený so založením mestskej halovej ligy. Tá novodobú históriu začala písať v roku 1999, kedy bola odovzdaná do úživania nová športová hala pri Gymnáziu v Tvrdošíne. Bolo zákonite, že tento priestor začnú využívať aj futbalisti a halový futbal začne byť jedným z dominantných športov v Tvrdošíne.
 
Podmienkou rozbehnutie takejto súťaže bol záujem ľudí a družstiev. S tým však problém nebol. Záujemcov začalo pribúdať a tak sa Mestská halová liga v Tvrdošíne naplno rozbehla. Jedným z takýchto celkom boli aj Dravci, ktorých názov je odvodený od slova Predators, čo v preklade znamená už spomínaní Dravci. I keď spočiatku viac lákalo ponechanie si anglického názvu (čo bolo aj dosť módne), ale nakoniec zvíťazilo slovenské pomenovanie. Určite prekvapivý nie je fakt, že to bol nápad nášho kamaráta a jedného zo zakladateľov mužstva Róberta Šablatúru (Šabľo). Jeho orignálne názvy a výroky boli vtedy známe v širokom okolí.
 
O založenie Dravcov sa postarali bývalí futbalisti zo sídliska Medvedzie v Tvrdošíne, pochádzajúci z bytoviek č. 3, 4 a 5. Na sídlisku boli od malička známi svojím veľkým interesom o futbal a takmer všetci prešli majstrovskými kolektívmi ŠK Tvrdošín, dokonca niektorí hrávali aj v iných futbalových kluboch. Takými boli Štefan Palider, Jaroslav Vrabček, Jozef Vrabček, Peter Mišaga, Tibor Paňko. Oni tvorili vlastne prvú základnú kostru mužstva a boli doplnení hráčmi: Roman Mojš (brankár), Vladimír Žilavý, Peter Nodžák, Peter Balek, Marián Gabarík, František Hradský a Juraj Vajduliak.
 
 
 

Premiéra v mestskej halovej lige

Hneď v prých mesiacoch roka 1999 odštartoval úvodný ročník novodobej Mestskej halovej futbalovej ligy O pohár primátora Tvrdošína. Organizovania sa chopil Športový klub Tvrdošín na čele s Jozefom Ženčuchom. Do bojov zasiahlo šesť tímov, medzi ktorými patrili k najmladším práve Dravci. Jednou z podmienok bol vek minimálne 25 rokov, čo viacerí hráči mužstva už splnili a mohli tak nastúpiť. Predtým bola práve veková hranica problémom....
 
Hneď v úvodnom ročníku ligy Dravci potvrdili, že budú patriť k favoritom.Neustále bojovali s celkom Uni Team o prvenstvo a celkový triumf im unikol len o vlások. Skončili strieborní, ale podľa predvádzanej hry boli víťazmi a aj miláčikmi publika.
 
Rovnakú smolu mali tvrdošínski Dravci aj v druhom ročníku MHFL. Od celkového víťazstva ich znova delil len kúsok, keď na víťaznú priečku im opäť chýbali 2 body. Vybojovali ďalšiu striebornú medailu, dosiahli najlepšie skóre zo všetkých (114:35) a Jozef Vrabček sa s 31 gólmi stal najlepším strelcom ligy. Dobre sekundoval aj František Hradský, ktorý s 24 presnými zásahmi skončil druhý zo všetkých strelcov súťaže.

Prvý titul

Prvého a vytúženého triumfu sa dočkali v treťom ročníku. Do tejto sezóny znova nastúpili ako favoriti, ale tentoraz to na palubovke aj dokázali. I keď sa zo začiatku motali na 3. a 2. pozícii a zvádzali tuhý boj o vedúcu priečku so Sigmou, v závere sezóny tohto súpera porazili 4:3, postúpili na prvé miesto a už z neho nespadli. O tento titul sa okrem stabilných hráčov pričinili aj nové posily ako Richard Bajo.
 
 

Druhý triumf v lige

V ďalšej sezóne 2001/2002 čakala na Dravcov ešte ťažšia úloha, akou bola obhajoba titulu. Súperi sa ešte viac posilnili, na posledných víťazov boli ešte viac ostražitejší, a tak sa táto úloha javila pre Dravcov veľmi náročná. Lenže oni sa s tým vysporiadali ako hotoví profesionáli! Mestskú ligu vyhrali suveréným spôsobom. V záverečnej tabuľke skončili na prvom mieste s 8-bodovým náskokom pred druhým Novbytom, keď zo 14 zápasov 12 vyhrali a len 2-krát našli premožiteľa. Z pohľadu Dravcov to bola jednoznačne najlepšia sezóna. O tento úspech sa pričinili: Tibor Paňko (20 gólov), Milan Kajan (16 gólov), Jozef Vrabček (15 gólov), Štefan Palider (14 gólov), Richard Bajo (11 gólov), Peter Mišaga (10 gólov), Marián Gabarík (7 gólov), Kamil Krasuľa (6 gólov), Jaroslav Vrabček (6 gólov), Vladimír Žilavý (5 gólov), Juraj Vajduliak (4 góly), Peter Diežka (brankár).
 
 
 
 

Do tretice nevyhrali

Po dvoch tituloch si Dravci začali brúsiť zuby na putovný pohár. Po troch triumfoch vrade, totiž víťaz získava víťaznú putovnú trofej natrvalo. Ako prví mali takúto možnosť práve Dravci, ale nakoniec ju nevybojovali. V súťažnom ročníku 2002/2003 nakoniec predviedli svoje najhoršie vystúpenie. Pritom sezónu začali ako sa na pravých obhajcov patrí. Hneď v úvode porazili svojho najväčšieho súpera Novbyt 4:1 a v druhom kole Starcov 4:2. Lenže organizátori ligy na čele s Jozefom Ženčuchom sa začali hrať na prísnych rozhodcov. Našli chybu v zápise o stretnutí, kde Dravci zabudli dopísať jedného hráča a zrejme s veľkou radosťou zápas Dravci - Novbyt skontumovali v prospech súpera. Nepomohli žiadne argumenty, pričom sa neskôr ukázalo, že chýbajúceho hráča si všimli ešte počas zápasu a nikoho na to neupozornili! Naopak, boli veľmi ticho a hneď počas týždňa vyrukovali s námietkou! Neskôr sa ukázalo, že táto kontumácia ich stále prvé miesto a prišli tak o celkové prvenstvo i zisk putovného pohára. Podobný osud stihol aj družstvo Hlisno, ktorým skontumovali až 2 zápasy. Tieto kroky výboru MHFL vyvolali u obidvoch družstiev veľkú kritiku a tímy začali rozmýšľať o odhlásení sa zo súťaže. I keď k tomuto kroku, našťastie, nepristúpili, v nasledujúcom ročníku už Dravci v lige chýbali, keďže sa prihlásili do kvalitnejšej MHFL v Trstenej.
V piatom ročníku tak Dravci získali ďalšiu striebornú priečku. Celkovými víťazom sa stal Omos PZ, ktorý pred Dravcami vyhral s 3-bodovým náskokom. Strieborný tím Dravcov reprezentovali: Marián Gabarík (15 gólov), Peter Mišaga (11 gólov), Jozef Vrabček (11 gólov), Milan Kajan (10 gólov), Tibor Paňko (9 gólov), Jaroslav Vrabček (9 gólov), Štefan Palider (8 gólov), Richard Bajo (8 gólov), Vladimír Mišaga (6 gólov), Kamil Krasuľa (4 góly), Juraj Vajduliak (1 gól), Róbert Šablatúra (0 gólov), Peter Diežka (brankár).
 

 Premiéra v Trstenej

Ďalšia sezóna bola pre Dravcov prelomová. Po negatívnych skúsenostiach v tvrdošínskej mestskej lige sa rozhodli využiť ponuku z Trstenej a premiérovo sa predstavili v ich súťaži. Na rozdiel od Tvrdošína mohli v Trstenej štartovať aj registrovaní futbalisti. Keďže Dravci si boli vedomí kvality trstenskej súťaže a chceli sa najlepším tímom vyrovnať, posilnili aj oni svoje rady o takýchto hráčov. Bol ním Ladislav Kazík - výborný gólman Tvrdošína a bratia Dušan a Rastislav Klimentovci taktiež z Tvrdošína. V kádri už chýbala dlhoročoná opora Tibor Paňko, ktorý si už na takúto súťaž netrúfal a čoraz viac ho zamestnával florbal v Nižnej.
Hneď úvodné kolo však Dravco "znieslo z oblakov na zem." Pochopili, že v tejto súťaže nebudú tak kraľovať, ako tomu bolo v Tvrdošíne. Prvý duel prehrali s Colnicou 3:8, no našťastie v druhom kole porazili Políciu 3:2. V treťom kole senzačne zvíťazili nad Jadranom 5:4 (favorit súťaže), no vzápätí prehrali nešťastne s Realom 2:3. Predvádzali kolísavé výkony, keď si nakoniec pripísali celkovo 8 víťazstiev, 1 remízu a až 9 prehier. V konečnej tabuľke obsadili z 10 účastníkov 6. priečku, z ktorou boli nakoniec vcelku spokojní.
 
 
 
 

Dve súťaže naraz

Najťažšou sezónou pre Dravcov bola jednoznačne tá na prelome rokov 2004 a 2005. Nielenže bojovali znova v trstenskej súťaži, ale vrátili sa aj do Tvrdošína. Naviac, obidve mestské ligy sa hrali každú nedeľu v rovnakom termíne. Neraz sa teda stalo, že jedna partia hrala v Trstenej a druhá v tom istom čase na tvrdošínskej palubovke.Napriek tomu svoje pozície v Trstenej obhájili, keď obsadili rovnakú šiestu priečku. V Tvrdošíne aj po ročnej odmlke patrili ďalej k favoritom. Lenže káder nebol taký široký, aby zvládol dve súťaže naraz a tak pochopitelne bola z toho ďalšie strieborná pozícia v MHFL Tvrdošín.
 

V roku 2006 najhoršie predstavenie

Po neúspechu v Trstenej sa v nasledujúcom súťažnom ročníku Dravci opäť predstavili v tvrdošínskej mestskej lige.  V súťaži súťažilo až 8 celkov a v podaní dovtedy najlepšieho účastníka to bolo najhoršie predstavenie. Dravcom sa v celkovej tabuľke ušla až 4. pozícia. Na konto si pripísali 5 prehier a opäť cítili veľkú krivdu. Tentoraz nedoplatili na neobjektívnych organizátorov, ale na neférových rozhodcov. V stretnutí 12. kola proti Pivnici otočili nepriaznivý stav, dlho viedli, ale vymyslené jedenástky ich pripravili o dôležité 3 body. Na protest zápas nedohrali, keď odišli z palubovky.Titul si vybojoval Senátor. 

Návrat na víťazný piedestál

V rokoch 2007 a 2008 sa Dravci znova vrátili na tie najvyššie pozície. Mestskej lige v Tvrdošíne opäťkraľovali, keď dvakrát vyhrali celú súťaž a vo vitríne tak už majú 4 poháre za celkové prvenstvo. Sú tak jednoznačne najlepším kolektívom ligy a chýba im už len získať prvenstvo trikrát v rade. Tento ich sen môžu naplniť už čoskoro, keď onedlho odštartuje už ďalší ročník Mestskej halovej futbalovej ligy.
 
TOPlist